26760572 – 02126760576
تهران، سعادت اباد، میدان کاج، خیابان یازدهم شرقی یا مقدس، پلاک 3، واحد 102
دکتر طاهره فروغی فر » بیماری های زنان » هزینه نمونه برداری از رحم
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

هزینه نمونه برداری از رحم

در طول چند ساله اخیر روش های مختلفی با هدف نمونه برداری و نیز انجام آزمایشات مختلف بر روی بافت داخلی رحم که آندومتر نام دارد انجام شده است.
بیوپسی یکی از انواع روش هایی است که در طی ان با انجام اقدامات خاصی می توانند بافت اندومتر را برداشت و در نهایت انجام آزمایشات دقیق را بر روی ان داشته باشند.
بیوپسی در شرایط خاصی انجام می شود که می تواند در مسیر تشخیص و روند درمان اثر بخش باشد.
در ادامه تمامی نکاتی که در زمینه بیوپسی اندومتر و رحم وجود دارد را در قالب بخش های مختلفی در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

بیوپسی رحم چگونه انجام می شود؟

بسیاری از افراد از افتادگی رحم رنج برده و یا دچار مشکلاتی در این ناحیه شده و حتی علائمی غیر معمول را تجربه می کنند که ممکن است نیاز باشد نمونه برداری از رحم انجام شود.روند انجام بیوپسی آندومتر و رحم چنین است:
ابتدائا مراجعه کننده باید روی تخت دراز بکشد و پاهای خود را روی رکابی مخصوص قرار دهد. در این وضعیت پزشک دسترسی بهتری خواهد داشت و اقدامات بعدی به درستی انجام خواهد شد.
در مرحله بعدی متخصص زنان وسیله ای را که اسپکولوم نام دارد را در دهانه واژن می گذارد تا دهانه باز نگه داشته شود.
سپس بعد از این که نواحی دهانه رحمی به درستی تمیز شد می توانند بخشی از بافت رحمی و دیواره رحم را با مکشی مخصوص به بیرون ساکشن کنند.
در نهایت بافت جدا شده از دیواره رحم تحت آزمایشات خاصی قرار می گیرد تا بافت مورد برر سی قرار گیرد.

پیش از انجام بیپوسی رحم،  از اسپری ها و یا دارو های بی حس کننده استفاده می کنند. همین امر سبب می شود که روند بیوپسی بدون درد و مشکل باشد.

 

علل انجام بیوپسی اندومتر و رحم

یکسری شرایط غیر طبیعی که در نواحی رحمی و واژینال در زنان رخ می دهد موجب می شود که انجام بیوپسی برای آنان ضروری شود. از مهم ترین دلایل انجام بیوپسی آندومتر و رحم:
وجود بافت های غیر طبیعی در دهانه رحم که این مساله با انجام آزمایش پاپ اسمیر مشخص می شود
بروز خونریزی های غیر طبیعی در دوران پریودی و یا در فواصل دو پریودی؛ در واقع برخی از زنان در دوران قاعدگی خونریزی های سنگین را تجربه می کنند و از سوی دیگر زنانی هستند که در این دوران خونریزی شان کم است. از این رو باید بافت داخلی رحمی مورد آزمایش قرار گیرد تا اقدامات لازم انجام شود.

نحوه نمونه برداری از رحم با ابزار

بروز خونریزی بعد از دوران یائسگی

آیا بیوپسی آندومتر و رحم دردناک است؟

بیوپسی رحم و آندومتر در کوتاه ترین زمان و بدون درد قابل انجام است. در واقع بیوپسی چون در وضعیت بیحسی موضعی انجام می شود هیچ گونه دردی به همراه ندارد.

بیوپسی موجب نازایی و ناباروری می شود!!

گاها زنان متاهل این مساله را عنوان می کنند که آیا بیوپسی آندومتر و یا عمل جراحی فیبروم رحم موجب نازایی می شود یا خیر.
برخی از آنان تصور می کنند که بیوپسی رحم و آندومتر ناباروی در پی دارد در حالیکه بهتر است بگوییم که این عارضه ابدا عارضه نازایی را در پی نخواهد داشت و موجب آسیب به دیواره رحم نمی شود.
از این رو می توانید بدون دغدغه برای انجام بیوپسی اقدام کنید.

آیا بیوپسی موجب سقط جنین می شود؟

واقعیتی که وجود دارد این است که بیوبسی عاملی است که می تواند در سقط جنین نقش داشته باشد. از این رو مهم ترین توصیه مان این است که اگر باردار هستید پیش از انجام نمونه برداری از رحم پزشک را از این مساله آگاه کنید.
اما به هر روی خطر وقوع سقط جنین وجود دارد.

مراقبت های بعد از بیوپسی

از مهم ترین نکاتی که باید در نظر داشته باشید این است که بعد از بیوپسی شرایط خاصی برای زنان ایجاد می شود که باید مراقبت هایی داشته باشند تا روند بهبودی با موفقیت پشت سر گذاشته شود.
برای مثال به دلیل این که بعد از بیوپسی به مدت کوتاه و موقتی خونریزی خواهند داشت بنابراین تا پایان دوره اتمام خونریزی رابطه جنسی ممنوع است.
از دیگر مراقبت ها این است که در صورت بروز عفونت حتما این مساله را با پزشک تان درمیان بگذارید.
استفاده از قرص های مسکن نیز می تواند تا حد زیادی روند بهبودی را تسهیل کند.

نتیجه گیری
بنابر تمامی مطالبی که در طول نوشتار آمد باید بگوییم علیرغم تمامی مشکلاتی که در پی نمونه برداری رحم می اید که البته همگی طبیعی و موقتی هستند باید بدانید که بیوپسی اندومتر و رحم در روند تشخیص و درمان بسیاری از بیماری های زنانه ضروری است و باید در صورت تجویز نسبت به انجام ان اقدام کنید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر فروغی فر