26760572 – 02126760576
تهران، سعادت اباد، میدان کاج، خیابان یازدهم شرقی یا مقدس، پلاک 3، واحد 102
دکتر طاهره فروغی فر » زایمان و بارداری » نکته های بسیار جالب درباره زایمان طبیعی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

نکته های بسیار جالب درباره زایمان طبیعی

زایمان طبیعی روشی است که از دیرباز و از ابتدای تاریخ بشر زنان، کودکان خود را بدین روش متولد می کرده اند، زایمان طبیعی همانطور که از نامش برمی آید روشی طبیعی است که زایمان از کانال طبیعی قابل انجام است. در گذشته روشی که در غالب موارد زنان با آن نوزادشان را متولد می کردند همین روش زایمان طبیعی بود.

 

اما به مرور روش زایمان سزارین نیز در کنار این روش انجام شد و بسیاری از زنان در شرایطی خاص با زایمان سزارین کودک خود را متولد می کردند. در نوشتار پیش رو برانیم به طور اختصاصی و ویژه به زایمان طبیعی توسط متخصص زنان خوب بپردازیم و توضیحاتی را در این زمینه در اختیار شما عزیزان و همراهان همیشگی مان قرار دهیم، ادامه مطلب سایت دکتر طاهره فروغی فر را دنبال کنید.

متخصص-زنان-خوب-برای-زایمان-طبیعی-در-سعادت-آباد

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی برای بسیاری از مادران باردار امری هولناک است زیرا که می دانند درد بسیاری را باید تحمل کنند. از این رو در بسیاری از موارد از انجام زایمان طبیعی هراس دارند.

اما باید بگوییم زایمان طبیعی علیرغم اینکه دوره ای کوتاه را پیش از تولد کودک به درد و فشار شدید می گذرد اما بهترین روش زایمان است.

به طور کلی هر روشی که طبیعی باشد بهترین گزینه است. زیرا که قطعا بدن کشش و توانایی پشت سر گذاشتن آن روند را دارد.

 لابیاپلاستی از کدام روش بهتر است؟

مراحل زایمان طبیعی

زنانی که در ماه آخر زایمان هستند باید توجه داشته باشند که هرچقدر که به زمان زایمان و تولد جنین نزدیک می شوند علائم و نشانه هایی را در خود مشاهده خواهند کرد.

از این رو زمانی که با این علامات و نشانه ها روبرو می شوند باید توجه داشته باشند که به روز زایمان نزدیک می شوند.

 

برای مثال از جمله مهم ترین علائم نزدیک شدن به زایمان طبیعی:

 • ترشحات آبکی و گاها خونی از مجرای واژن
 • درد هایی در ناحیه واژن و زیر شکم
 • انقباضات ناحیه واژینال و رحم

در نهایت در فاز زایمان دهانه رحم باز تر می شود تا مجرای خروج جنین گشاده تر شود.

آخرین مرحله خروج جنین از کانال زایمان است.

زایمان طبیعی چه مزایایی دارد؟

زایمان طبیعی توسط متخصص زنان انجام می شود که بهترین روش زایمان است به دلایل:

 • خونریزی در این نوع زایمان بسیار کمتر است؛ علیرغم اینکه تصور می شود خونریزی در این نوع زایمان زیاد است اما واقعیت چیزی دیگر می گوید و در این نوع زایمان خون کمتری از زنان خارج می شود.
 • دوره بهبودی بعد از زایمان طبیعی کوتاه تر است؛ در واقع زنانی که زایمان طبیعی دارند بعد از گذر مدت زمان کوتاهی بهبود پیدا می کنند.
 • احتمال عفونت گرفتن نواحی مختلف بدنی زنان کاهش پیدا می کنند؛ زنانی که با روش زایمان طبیعی زایمان داشته اند به مراتب کمتر از سایر زنان به عفونت دچار شده اند.
 • پژو هش ها حاکی از آن است که بچه هایی که از کانال زایمان طبیعی متولد شده اند احتمال ابتلا انان به دیابت و نیز چاقی در انان کاهش پیدا کرده است.
 • زمانی که جنین از کانال طبیعی به دنیا می آید در اثر فشار هایی که به او وارد می شود تمامی آب هایی که داخل ریه او وجود دارد خارج شده و به سلامت کودک کمک می کند.

 

چه زنانی نمی توانند زایمان طبیعی انجام دهند؟

به طور کلی تمامی زنان این امکان را دارند که زایمان طبیعی داشته باشند اما در برخی از موارد شرایط خاصی برای مادر یا جنین ایجاد می شود که امکان زایمان طبیعی را از بین می برد.

 • برای مثال اگر نحوه قرار گیری جنین به طوری باشد که امکان زایمان طبیعی از بین برود باید از روش سزارین زایمان داشته باشند.
 • در مواردی که جنین وزن زیادی داشته باشد و یا سر بزرگی داشته باشد نیز خروج از کانال طبیعی زایمان غیر ممکن خواهد بود.
 • توصیه ی اکید پزشکان این است که تا جایی که شرایط اجازه می دهد از روش زایمان طبیعی نوزاد خود را متولد کنید زیرا که از بسیاری جهات نسبت به روش زایمان سزارین ارجحیت دارد، البته در مواردی که ذکر شد نیز زایمان سزارین می تواند احتمال وقوع خطر و اتفاقات ناگوار را کاهش دهد.

 

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر فروغی فر