دکتر طاهره فروغی فر » بیماری های زنان » جراحی کیست تخمدان چیست؟

جراحی کیست تخمدان چیست؟

جراحی کیست تخمدان؛ چالش زنان

فهرست مطالب

از شایع ترین چالش هایی که زنان در طول زندگی با آن روبرو هستند، بیماری های رحم و تخمدان است. از جمله این بیماری ها می توان به کیست تخمدان اشاره کرد. این کیست ها توده هایی پر از مایع هستند که داخل یا روی تخمدان تشکیل می شوند. کیست های تخمدان تقریبا بی خطر می باشند؛ اما در صورت ایجاد درد یا عارضه های دیگر، نیاز به جراحی کیست تخمدان وجود دارد. در صورتی که در این زمینه به مشاوره و معاینه بالینی نیاز دارید، به مطب خانم دکتر فروغی مراجعه کنید.

اینکه شما چه زمانی به جراحی کیست تخمدان نیاز پیدا می کنید، بستگی به نظر پزشک متخصص دارد. تخمدان ها در بدن تولید هورمون استروژن را به عهده دارند. معمولا درصد زیادی از زنان به کیست تخمدان دچار می شوند و در بیشتر مواقع نیز خود به خود بهبود پیدا می کنند. تا زمانی که کیست ها بزرگ نشده اند و احتمال سرطان تخمدان وجود ندارد، پزشکان جراحی را پیشنهاد نمی دهند؛ اما اگر با انجام سونوگرافی و آزمایشات خون، پزشک متوجه موارد مشکوکی شود، از بیمار می خواهد هر چه سریع تر عمل کند.

دغدغه اغلب بانوان این است که از کجا بدانیم، به کیست تخمدان مبتلا هستیم. اگر شما با نشانه هایی چون، احساس درد لگن، احساس درد در قسمت زیر شکم، بی نظمی در پریود، نفخ شکم و احساس سنگینی زیر شکم روبه رو شدید، به احتمال زیاد کیست تخمدان دارید. در این زمان بهترین کار این است به مطب خانم دکتر فروغی متخصص زنان مراجعه کنید. ایشان بعد آزمایش و انجام سونوگرافی، خواهند گفت که آیا به جراحی کیست تخمدان نیاز دارید یا خیر. در صورت نیاز به عمل، درباره انواع متد جراحی، آمادگی های قبلی برای جراحی و مراقبت های بعد جراحی، اطلاعاتی در اختیارتان خواهد گذاشت.

 

انواع روش های جراحی کیست تخمدان؛ خانم دکتر فروغی

عمل کیست تخمدان به دو روش انجام می شود و انتخاب هر کدام از آنها بستگی به نظر پزشک دارد. در جراحی تخمدان، دو متد لاپاراسکوپی و لاپاراتومی مرسوم است. البته اندازه کیست تخمدان در انتخاب هر کدام از این روش ها تاثیر دارد. رایج ترین نوع کیست تخمدان، عملکردی یا Functional است که حاصل فعالیت تخمدان ها بوده، به طور طبیعی نیز از بین می روند. از انواع این کیست ها می توان به کیست های فولیکولی و لوتئال اشاره کرد؛ ولی نوع دیگری از کیست ها در تخمدان تشکیل می شود که به آنها غیر عملکردی یا  Nonfunctional می گویند. این نوع از کیست ها به جراحی نیاز دارند، چون آنها بیماری زا هستند و در دو دسته پاتولوژیک و غیر پاتولوژیک قرار می گیرند. توده های خوش خیم و بدخیم در این گروه جای دارند. پزشکان با تشخیص نوع بیماری، جراحی کیست تخمدان را انجام می دهند.

 

جراحی-کیست-تخمدان

 

جراحی کیست تخمدان به روش لاپاراسکوپی (Laparoscopy)

عمل جراحی کیست تخمدان با روش لاپاراسکوپی، کاملا غیر تهاجمی می باشد و برای برداشتن کیست های تخمدان نیازی به عمل باز نیست. در این متد، قسمت هایی از شکم برش های کوچک زده می شود و با ابزارهای لازم، کیست ها را تخلیه می کنند. عوارض و پیامدهای جراحی با لیزر بسیار کم است. زنانی که با این شیوه درمانی، معالجه می شوند، زودتر بهبود پیدا می کنند. جراحی حدود یک ساعت طول می کشد و بیماران تا دو سه ساعت باید تحت نظر پزشک باشند. خانم دکتر فروغی این متد را برای درمان کیست های کوچک به کار می گیرد؛ اما اگر عارضه شدیدتر و کیست های تخمدان بزرگ باشند، از روش لاپاراتومی استفاده می کند.

 

بیشتر بخوانید : بهترین دکتر سزارین تهران

 

جراحی کیست تخمدان با روش لاپاراتومی (Laparotomy)

عمل کیست تخمدان با متد لاپاراتومی، وقتی انجام می شود که کیست تخمدان بزرگ است یا پزشک متخصص مشکوک به سرطان تخمدان می باشد. برش های ایجاد شده نسبت به لیزر بزرگتر و در زیر شکم ایجاد می شوند تا جراح به تخمدان دسترسی داشته باشد. در برخی مواقع، جراح علاوه بر کیست، تخمدان را نیز خارج می کند. دوران نقاهت عمل باز بیشتر بوده، بیمار حدود دو یا سه روز در بیمارستان بستری می شود.

 

عمل-کیست-تخمدان

چرا به جراحی کیست تخمدان نیاز است؛ دیدگاه خانم دکتر فروغی

گاهی انتخاب جراحی کیست تخمدان برای تشخیص و پیشگیری از سرطان تخمدان انجام می شود؛ اما این جراحی با اهداف دیگری نیز صورت می گیرد. وجود برخی علائم در زنان، متخصصین را وا می دارد که از انواع روش های درمانی برای بهبود مشکلات تخمدانی زنان استفاده کنند. در صورتی که پزشکان نشانه های زیر را در تخمدان های بیماران مشاهده کنند، جراحی را توصیه می کنند.

 • توده های تخمدانی در هر دو تخمدان
 • کیست هایی که بزرگتر از 7 سانتی متر هستند.
 • کیست هایی که با روش دارو درمانی کوچکتر نشده اند.
 • کیست هایی که در سونوگرافی ، فعالیت های غیر طبیعی آنها مشاهده شود.
 • دوران پریودی دختران شروع نشده باشد.
 • بیمار بعد یائسگی دچار کیست تخمدان شده باشد.
 • کیست هایی که پاره شده اند و بیمار خونریزی شدید دارد.
 • در صورتی که تخمدان ها دچار پیچ خوردگی شوند.

به طور کلی تشخیص جراحی کیست تخمدان به پزشک متخصص بستگی دارد. در صورتی که پزشکان انجام عمل جراحی را ضروری بدانند، بهترین کار این است که برای پیشگیری از عواقب احتمالی و بازیابی سلامتی، عمل را انجام دهید. شاید بپرسید چرا؟ جراحی کردن کیست تخمدان برای شما مزیت هایی دارد که عبارت است از:

 • احتمال پیچیدگی تخمدان ها کمتر می شود.
 • با برداشتن کیست دیگر از درد و خونریزی های شدید دوران قاعدگی خبری نیست.
 • با برداشتن کیست های مشکوک، سلامتی تان تضمین می شود.

یکی از سوالات رایج بانوان از خانم دکتر فروغی، درباره جراحی کیست تخمدان در دوران بارداری است. اگر در دوران بارداری، کیست ها خونریزی کنند، جراح مجبور است با روش لاپاراسکوپی، کیست ها را خارج کند. هر چند به نظر خانم دکتر فروغی بهتر است، جراحی به بعد موکول شود؛ اما در صورت وخیم تر شدن اوضاع بیمار، آن را باید انجام داد.

 

سرطان-تخمدان

 

 

آیا بعد از عمل کیست تخمدان، برای بیمار عوارضی ایجاد می شود؟

بعد هر عمل جراحی، برای بیماران عوارضی به وجود می آید که برخی از آنها طبیعی هستند. از عمومی ترین عوارض هایی که بعد عمل کیست تخمدان به وجود می آید، شامل سرگیجه، تهوع، درد شانه ها، نفخ شکم، گرفتگی های شکمی و گلودرد در صورت استفاده از لوله تنفسی می باشد. بیشتر این عوارض کاملا نرمال هستند. علائمی مثل سرگیجه و تهوع در نتیجه داروهای بیهوشی است. بسیاری از این مشکلات بعد دو سه روز رفع می شوند. در 48 ساعت اول، خونریزی های واژینال وجود دارد، بنابراین با دیدن این نشانه اصلا نباید به خود استرس و نگرانی راه دهید.

 

بیشتر بخوانید :  چرا خونریزی غیر طبیعی رحم اتفاق می افتد؟

 

نکات طلایی بعد از جراحی که زنان باید به آن توجه کنند

عمل جراحی کیست تخمدان را جه با روش لاپاراسکوپی انجام دهید چه با لاپاراتومی، حتما باید بعد جراحی از خود مراقبت کنید. با انجام مراقبت های پس از عمل، روند بهبودی زودتر طی خواهد شد. مهم ترین نکات طلایی مراقبت های بعد عمل عبارت است از:

 • در صورت درد از مسکن های ایبوپروفن و پاراستامول استفاده کنید.
 • رژیم غذایی که پزشک معالجه تان توصیه کرده، رعایت نمایید.
 • توصیه های دارویی را رعایت کنید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین در خانه تا 4 هفته پرهیز کنید.
 • برای تسریع بهبودی، روزانه 10 تا 15 دقیقه پیاده روی کنید.
 • اگر پزشک از بخیه های جذب استفاده نکرده باشد، پس از 6 یا 7 روز به پرستار مراجعه کنید تا بخیه ها را بردارد.

 

انجام جراحی کیست تخمدان از جمله مواردی است که در صورت لزوم توسط خانم دکتر فروغی به بیماران توصیه می شود. از نظر ایشان، بیشتر کیست های تخمدان، خود به خود از میان می روند؛ اما برخی کیست ها هستند که بیماران را با چالش های جدی تری مواجه می کنند. در این صورت حتما جراحی را توصیه می کنند. روش های معمول در جراحی کیست های تخمدانی، لاپاراسکوپی و لاپاراتومی است. انجام جراحی با توجه به پیشرفت تجهیزات و تکنولوژی دیگر مثل گذشته دلهره آور نیست؛ بنابراین در صورت داشتن مشکل، به خاطر ترس، سلامتی خود را به خطر نیندازید.

 

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر فروغی فر