26760572 – 02126760576
تهران، سعادت اباد، میدان کاج، خیابان یازدهم شرقی یا مقدس، پلاک 3، واحد 102
دکتر طاهره فروغی فر » بیماری های زنان » انواع اختلالات کف لگن در زنان و نحوه درمان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

انواع اختلالات کف لگن در زنان و نحوه درمان

تحت تأثیر قرار گرفتن مثانه، روده یا دستگاه تناسلی، اختلالات کف لگن می تواند ناخوشایند و حتی ناتوان کننده باشد. در این شرایط برای بازگرداندن راحتی و کیفیت زندگی روش های جراحی کف لگن و غیرجراحی را ارائه می شود.

اختلالات کف لگن زنان شایع است، بیش از 50 درصد زنان را مبتلا می کند و به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی تأثیر می گذارد. آنها ممکن است به افسردگی، انزوای اجتماعی و اجتناب از فعالیت های بدنی و جنسی به دلیل ناراحتی و خجالت منجر شوند. با وجود باورهای غلط رایج، زنانی که دچار اختلالات کف لگن می شوند، لازم نیست زندگی با آن را یاد بگیرند. روش های درمانی وجود دارد که بیشترین پتانسیل برای دستیابی یا حتی بیش از رسیدن به اهداف خود برای بهبود را ارائه می دهند، برای کسب اطلاعات مهم درباره انواع اختلالات کف لگن ادامه مطلب را با دکتر طاهره فروغی فر، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی های کف لگن همراه باشید.

فلوشیپ فوق تخصصی اختلالات کف لگن

اختلالات کف لگن

کف لگن ماده ترکیبی از عضلات، رباط ها و بافت های همبند است که از اندام های لگن – مثانه، واژن، رحم و راست روده پشتیبانی می کند. کف لگن می تواند با ترکیبی از عواملی از جمله زایمان، برداشتن مکرر جسم سنگین، اثر یائسگی و پیری، جراحی و شرایط مزمن پزشکی و عصبی ضعیف شود.

افتادگی واژن

اختلالات کف لگن و افتادگی آن هنگامی اتفاق می افتد که رباط ها یا عضلات حمایت کننده از یک عضو ضعیف شده یا آسیب ببینند و باعث افتادن یا برآمدگی عضو شوند مانند:افتادگی رحم، علل افتادگی اندام لگن متفاوت است و شامل زایمان واژینال، لیفت سنگین، یائسگی و فشارهای مکرر همراه با سرفه مزمن یا یبوست است.

افتادگی اندام لگن به مرور زمان بدتر می شود؛ بنابراین علائم خود را با پزشک خود در میان بگذارید. معاینه فیزیکی اولین مرحله در تشخیص نوع و شدت افتادگی اندام لگن است. انواع دیگری از آزمایشات از جمله تصویربرداری مانند سیستوسکوپی، آزمایش عملکرد مثانه، سونوگرافی و MRI در دسترس است.

بی اختیاری ادرار

اغلب بی اختیاری ادرار در همه سنین بدون جراحی قابل درمان است. بهترین روش درمانی برای شما به عواملی از جمله سبک زندگی، تنظیمات شما و همچنین نوع بی اختیاری که تجربه می کنید، بستگی دارد.

 • بی اختیاری / مثانه بیش فعالی(OAB): با داشتن تمایل به دستشویی رفتن مشخص می شود؛ اما قبل از رسیدن به توالت، مقدار کمی ادرار نشت می کند.
 • بی اختیاری استرس: نشت ادرار است که در طی فعالیت هایی مانند سرفه، عطسه، خنده یا ورزش رخ می دهد.
 • احتباس ادرار: ناتوانی در تخلیه کامل مثانه است که می تواند منجر به مشکلاتی در دستگاه ادراری مانند عفونت یا آسیب کلیه شود.
 • شب ادراری / باطل شدن شب: نیاز مکرر به رفتن به دستشویی و ادرار در طول شب است.
یکی از عوارض اختلالات کف لگن، بی اختیاری ادرار است. از دست دادن کنترل مثانه نه تنها آزاردهنده است، بلکه اغلب ناتوان کننده است؛ همچنین رایج است. در واقع، تقریبا از هر سه زن، یک نفر در طول زندگی خود دچار نشت ادرار می شود.

 

عوارض و اختلالات کف لگن پس از زایمان

صرف نظر از نحوه زایمان، که زایمان سزارین باشد و یا طبیعی، بسیاری از زنانی که زایمان می کنند، ممکن است درجاتی از علائم کف لگن یا آسیب را تجربه کنند.

 • پارگی های پرینه / عوارض اپیزیوتومیمی تواند باعث درد زنان در ناحیه پرینه و مشکلات حرکات روده پس از زایمان شود.
 • بی اختیاری استرسنشت ادرار است که در طی فعالیت هایی مانند سرفه، عطسه، خنده یا ورزش رخ می دهد.
 • افتادگی اندام لگن هنگامی اتفاق می افتد که رباط ها، بافت همبند و عضلات حمایت کننده از اندام های لگن (مثانه، رحم، راست روده) قدرت خود را از دست بدهند و باعث لغزش یا بیرون آمدن عضو از دیواره عضله شود.
 • فیستول مربوط به هنگام تولد صدمه ای است که به طور معمول در اثر فشار جبران ناپذیر جنین در فشار به بافت نرم لگن ایجاد می شود و جریان خون را در آن قسمت از رحم محدود می کند.

عوارض ناشی از مش جراحی

زنانی که کاشت مش از طریق واژن انجام داده اند، ممکن است عوارضی را تجربه کنند (ناشی از روش جراحی یا مشکلات مربوط به مش) که نیاز به برداشتن مش دارد.

مش ترانس واژینال یک کاشت دائمی محسوب می شود و با گذشت زمان بافت بدن در داخل و اطراف آن رشد می کند. جراحان ما در عمل برای از بین بردن مش واژن مهارت بالایی دارند. در حین جراحی، آنها با ظرافت کار می کنند تا آنجا که ممکن است مش را از بین ببرند، بدون اینکه به بافت و اندام های اطراف آن آسیب برسد. هر عمل جراحی و میزان مش که جراح قادر به از بین بردن آن است، بر اساس آناتومی بیمار و نوع مش مورد استفاده در جراحی اصلی، متفاوت است. جراحی بعدی ممکن است برای اصلاح افتادگی اصلی و / یا سایر عوارض مربوط به مش لازم باشد.

اختلالات روده

 • بی اختیاری رودهاز دست دادن کنترل طبیعی روده ها است که منجر به نشت مدفوع یا گاز از راست روده در زمان های غیرمنتظره می شود.
 • یبوستیک علامت است، نه یک بیماری. این بیماری همه را تحت تأثیر قرار می دهد، اگر چه با افزایش سن افراد بیشتر دیده می شود. زنان یبوست را دو تا سه برابر بیشتر از مردان گزارش می کنند. به دلیل جدی بودن عوارض جانبی، یبوست مداوم باید توسط پزشک ارزیابی و درمان شود.
انواع مختلفی از اختلالات روده وجود دارد که سالانه میلیون ها آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد. پزشکان بیمارانی را که دچار بی اختیاری مدفوع یا یبوست شده اند، ارزیابی و معالجه می کنند.

 

فیستول های زنان

فیستول یک اتصال غیرطبیعی است که بین دستگاه ادراری یا روده و دستگاه تناسلی ایجاد می شود که ممکن است، باعث نشت ادرار یا مواد روده به واژن شود. فیستول های زنان را می توان به دو دسته مربوط به زایمان و غیرزایمان تقسیم کرد.

 • فیستول های غیرزایمان:به احتمال زیاد در بیماران پس از جراحی، بیماران پرتوی، زنان مبتلا به آندومتریوز و زنان مبتلا به دیورتیکولیت رخ می دهد.
 • فیستول های مربوط به هنگام تولد:ممکن است در اثر زایمان طولانی مدت یا انسداد ایجاد شوند. این آسیب معمولا ناشی از فشار جبران ناپذیر جنین است که به بافت نرم لگن فشار می آورد و جریان خون را در آن قسمت از رحم محدود می کند.

روش ها و درمان اختلالات کف لگن

برای بی اختیاری ادرار، روش های سرپایی شامل روش زنجیر میانه رحمی (نوار واژن بدون کشش) ،TVT  و نورومدولاسیون خاجی است. برای درمان افتادگی اندام لگن، روش های معمول کوتاه مدت ماندن شامل انجام لاپاراسکوپی و کولپوپکسی خاجی با کمک رباتیک و بازسازی واژن با ترمیم بافت بومی است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر فروغی فر